Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia przeciwpożarowe powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym nie rzadziej niż raz na rok, z uwzględnieniem okresów zawartych w instrukcji obsługi lub dokumentacji techniczno-ruchowej sprzętu określonych przez producenta.
Wykonanie przeglądu potwierdzane jest odpowiednią kontrolką serwisową umieszczoną na gaśnicy, informującą o dacie wykonania przeglądu oraz terminie kolejnego przeglądu gaśnicy oraz udokumentowane protokołem.
Mając na uwadze powyższe w zakresie przeglądów technicznych i konserwacji gaśnic znajdujących się na wyposażeniu budynku należy:
a) przed upływem okresem 1 roku od daty produkcji gaśnice poddać pierwszej okresowej kontroli. Następne kontrole należy przeprowadzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy,
b) nie rzadziej niż co 5 lat (gaśnice proszkowe) lub 10 lat (gaśnice śniegowe) gaśnicę skierować do naprawy warsztatowej jak również po każdym użyciu gaśnicy,
c) podczas legalizacji gaśnic znajdujących się na wyposażeniu obiektu należy wykonać i sprawdzić:
W przypadku skierowania gaśnicy do naprawy warsztatowej należy bezwzględnie:
Należy paniętać, iż brak dokumentu potwierdzającego terminowe przeprowadzenie konserwacji sprzętu stanowi podstawę do nałożenia grzywny przez kontrolującego obiekt, a w przypadku pożaru może uniemozliwić uzyskanie odszkodowania.
Przegląd (tzw. legalizacja) to okresowe sprawdzenie stanu technicznego gaśnic i agregatów gaśniczych, mające na celu stwierdzenie ich sprawności technicznej, zapewniającej właściwe działanie w chwili użycia.
Naprawa, to czynności warsztatowe, których celem jest przywrócenie funkcji użytkowej jednostce podręcznego sprzętu gaśniczego. W ramach naprawy przeprowadza się m.in.: demontaż i montaż sprzętu, wymianę środka gaśniczego, czyszczenie. Ponaddto dla gaśnic śniegowych co 10 lat należy przeprowadzić babanie wytrzymałościowe zbiornika (UDT).